Didergő Diólakók ®
Ami kell hozzá:
- só-liszt gyurma
- gemkapocs
- dióhéj
- kis tálkában víz
- vékony ecset
- akrill festék
- csillámos lakk
- tűhegyű fekete alkoholos filc
- zsinór
Munka menete:
Miután alaposan lesikáltuk és megszárítottuk a diókat, válasszuk szét őket. Ezt a legkönnyebben úgy tudjuk megtenni, hogy a dió legfelső részébe (itt egy picit puha) beszúrunk egy hegyes késsel, majd a kést megforgatva szétpattintjuk a diót. Szedjük ki a belsejét.
Ezután elkészítjük a só-liszt gyurmát. Én a következő receptet használom:
- 20 dkg liszt
- 20 dkg só
- 125 ml víz
- 1 ek. olíva olaj
Az összetevőket egy nagy tálba tesszük, és alaposan összegyúrjuk, egyébként pillanatok alatt elkészíthetjük.
Miután elkészítettük a gyurmát, vegyünk elő pár gemkapcsot és hajlítsuk meg a képen látható módon:
A kis füleket ne hagyjuk túl hosszúra, mert akkor kilóg a baba fejéből!
Ezután vegyünk ki egy kis darabot a gyurmából (a többit takarjuk le, nehogy túlságosan kiszáradjon!), készítsünk belőle két gömböt, egy kisebbet és egy nagyobbat, valamint egy kis darabot nyújtsunk is ki. (Nem érdemes egyszerre nagyobb darabot nyújtani, mert csak kiszárad)
A kisebb golyóból lesz a baba feje, szúrjuk bele a gemkapcsot. Én a gemkapocs fülecskéit egy kicsit bele szoktam mártani vízbe és úgy nyomom a gyurmába, így jobban beleragad.
Ezután illesszük bele a dióhéjba a nagyobb, majd ennek a tetejére a kisebb gömböt. Én ezeknek azt a részét, ami a dióval találkozik, szintén be szoktam vizezni, hogy jobban beleragadjon. A vizezés tényleg csak egy leheletnyi vizet jelent (ecsettel szoktam rátenni), túl sok víztől csúszós és képlékeny lesz a gyurma, megfogni is alig lehet.
Ezután a kisodort tésztából vágjunk sálnak és sapkának való darabot. Itt most a legegyszerűbbet mutatom be, de a sálak és sapkák fazonjának csak a képzeletünk (és a kézügyességünk) szabhat hatért.
Tegyük fel a babára a ruhadarabokat. Ahol a tészták egymással találkoznak, szintén jöhet egy picurka vizezés. Én a munkának ebben a részében egy hegyes pálcikát szoktam használni, ezzel remekül be lehet igazítani a sálat, sapkát.
Az elkészült munkákat hagyjuk alaposan kiszáradni, ezt a radiátorra rakva érjük el leghamarabb (azért 1-2 napot várjunk). Miután megszáradt, kezdődhet a festés. Nem árt beszerezni egy vékony ecsetet, hiszen mintát festeni a sálra, sapkára csak ilyennek lehet.
Fessük ki a babákat! Az arcát én halvány rózsaszínnel szoktam, a többi részéhez bármilyen színt használhatunk. Miután kifestettük, hagyjuk a festéket is megszáradni. Az arcára csak alapos száradás után rajzoljunk szemet és szájat, ellenkező esetben a filc feltolja a festéket. Miután elkészült a mű, lakkozzuk le. Én erre a célra csillámos decoupage ragasztót (ami lakk is egyben) használok. Ezután fűzzünk bele cérnát és már készen is vagyunk.
Néhány példa formázásra, festésre:
Kellemes időtöltést! |