Receptek vegyesen
Itt mindenféle receptet találsz karácsonyra.
Ezek kipróbált receptek, innen-onnan gyűjtöttem őket!
Válogass kedvedre!
PILLECUKOR:
15 dk cukor, 1 ek méz, 8 gramm zselatinpor, 50 ml+ 3 ek víz.
ez az alap, de lehet színezni és ízesíteni aromákkal.
Hempergetéshez 1-1 ek porcukor és étkezési keményítő.
A cukrot az 50 ml vízzel mézzel felforraljuk, majd kb 3-4 percig főzzük.
Közben a zselatint feloldjuk 3 ek vízzel egy kb literes edénybe-merthogy ebbekerül majd bele a többi cucc is.
A forró szirupból pár evőkanálnyit a zselatonhoz adunk és elkezdjük gép hadverővel közepes fokozaton keverni, majd lassan hozzá adjuk a többi szirupot is. Ha színezni, ízesíteni akarjuk ételfestékkel, aromával, kakóporral akkor most lehet bele tenni. A masszát 6-8 percig keverjük, ,majd 1-2 percig a legmagasabb fokozaton felverjük. Kifehéredik-ha nincs benne színezék- nyúlós, ragadós massza lesz belőle.
Fogunk egy dobozt, amibe sütőpapírt teszünk, amit megkenünk olajjal, beleborítjuk a masszát. A tetejére is egy olajjal megkent sütőpapírt teszünk, és legalább 3-4 órára hűtőbe tesszük. Fel lehet vágni késsel, ollóval és meg kell hempergetni a keményítős cukorba.
-MÉZES KALÁCS
Hhozzávalók:125 gr méz,125 gr vaj v. margarin,3 tojás,250 gr porcukor,1/2 citrom leve,250 gr rozsliszt,1,5 kiskanál szódabikarbóna,2 evőkanál mézesfűszer,kb. 250 gr finomliszt.
Elkészítés:felolvasztjuk a vajat a mézzel,hagyjuk langyosra hűlni.Simára keverjük a 3 tojást a porcukorral,citromlével,a mézes keverékhez adjuk.Összekeverjük a finom és rozslisztet a szódabikarbónával,fűszerrel,reszelt citromhéjjal.Hozzáadjuk a mézes-tojásos keverékhez(érdemes több részletben,könnyebb eldolgozni),összekeverjük.Elsímitjuk a tetejét,folpackkal letakarjuk,és egy éjszakára a hűtőbe rakjuk.Másnap lisztezett deszkán átgyúrjuk,és lehet nyújtani,szaggatni.Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük,a tetejét kevés kis tejjel megkenjük-ettől fényes lesz.Előmelegített sütőben sütjük.350 fokon kb. 3-4 perc alatt kész.(Sütőtől függ mennyi ideig,nekem kb 10 perc kell a gázsütőben.Érdemes előtte kipróbálni mennyi idő kell:világos-barnás színű legyen).Még melegen leszedni a papírról.Jól záródó edénybe tesszük,közé egész almát,így sokáig eláll!
Na ez a "hivatalos" recept,most az én verzióm:szoktam még finom lisztet adni hozzá az előírt mennyiségen kívül,mert előfordul,hogy amikor kiveszed a hűtőből,még ragad.Nyugodtan lehet bele tenni,semmit nem ront rajta.Nem teszek alá sütőpapírt sem,csak sima tepsibe rakom.Vigyázni kell,amíg meleg ne rakd egymásra,mert elhajlanak!A díszítést úgy oldom meg,hogy vagy házi mázat csinálok:1 tojásfehérjét kikeverni porcukorral,amíg jó sűrű lesz,és tortadíszítő tölcsérrel lehet rá "írkálni".De ez húzós a nyers tojás miatt,egyszerűbb venni cukormáz port-azt hiszem ez a neve-,van sima, marcipános is,azzal is lehet díszíteni.Tehetsz bele ételfestéket,aromát hogy színes legyen.Van amikor már novemberben megsütöm,mert fagyasztani is jól lehet. És most vettünk a lánnyal rózsaszín cukorgyöngyöt,azt is teszünk az idén rá.
Körte lekvár
A körtelekvárok alapos tanulmányozása után arra jutottam, hogy a lényeg: puha, érett körte megpucolva, darabokra vágva, citromos vízben tűzre téve (annyi vízzel, hogy épp látszódjon a körtedarabok mellett), és a körte súlyának harmada mennyiségű cukorral elkeverve. Kell hozzá egy pohárka fehérbor, ezt mindenki írja (általában 3 kg körtével számolnak, 1 pohár fehérborral, 2 citrom levével és 1 kg porcukorral.) A fűszereket zacskóban vagy teafilterben kell beletenni, hogy egyszerű legyen kivenni: ez lehet vanília, fehérbors, kardamom, ánizs, fahéj, szegfűszeg. Utóbbi kettő mindenképpen kell. Alapos átforralás után kanállal szét lehet nyomkodni a körtedarabokat, majd zselésítő anyagot keverjünk bele a gyümölcs súlyának megfelelően, és mehet az üvegekbe.
Magokkal töltött csirke
Kesudiót, mogyorót, diót vajon megpirítok, egy kevés főtt rizshez keverem, sót, borsot, csepp fahéjat, tojássárgáját, szerecsendiót, sáfrányt teszek hozzá ízesítésként, és csirkecombokban a csont helyére töltöm. Kivajazott tálba teszem, kevés mézzel és konyakkal meglocsolom, pirosra sütöm. Nagyon finom, nagyon illatos, és akár karácsonykor is tálalható. Mazsolás vagy mandulás rizzsel a legjobb, szerintem, és valami gyümölcsös vagy sáfrányos, meleg mártást érdemes tálalni hozzá. Ha szeretitek a mártásos húsokat. Ha nem, akkor csak úgy magában is finom. Pirított mandulalapocskákat keversz a rizshez, és kész is. Ha kunsztozni szeretnél, akkor vajon pirítod a mandulalapocskákat, és öntesz rá egy kis narancslikőrt, ráreszelsz narancshéjat - és ha megpirult, mehet a rizshez.
Mézes-konyakos sült csirke mandulás rizzsel töltve
24 db csirke felsőcomb, kicsontozva
2 bögre fehér, hosszúszemű rizs (szerintem zacskóssal is meg lehet csinálni, kevesebb a szüttyögés)
20 dkg mandulalapocska
10 dkg vaj
2 evőkanál olívaolaj
2 marék mazsola
2 gerezd fokhagyma
3 pohár konyak
4-5 evőkanál méz
2 tojás sárgája
1 citrom leve
só, fehérbors, fahéj, szerecsendió, őrölt gyömbér ízlés szerint
1-2 kanál zsemlemorzsa
A mazsolát bögrébe teszem ázni egy fél pohár konyak és egy pohár víz keverékébe. A csirkecombokat - ha még nem voltak kicsontozva - most kicsontozom, sóval és fehérborssal meghintem. A rizst egy kanálka olajon megpirítom, majd háromszoros mennyiségű sós vízzel készre főzöm. A mandulalapocskákat egy kanálnyi vajon, kevés sóval szépen megpirítom. Egy tepsit alaposan kikenek vajjal.
A rizst összekeverem egy kevés vajjal, a mandulalapocskákkal és a mazsolával. A kétharmadát félreteszem: ez lesz a köret. A maradék egyharmadból készül a töltelék. Ehhez hozzákeverem a két tojás sárgáját, ízlés szerint gyömbért, fahéjat, szerecsendiót, és annyi zsemlemorzsát, amennyivel jól formázható masszát kapok.
A rizses keverékből egy-egy kanálkával rakok a csirkecombok csontjának helyére, ráhajtogatom a húst, és a combokat szorosan egymás mellé teszem a kivajazott tepsibe. Megkenem olvasztott vajjal, egy kanál olívaolajat is széthintek rajta, rácsorgatok négy-öt kanál mézet, és meglocsolom konyakkal. 200 fokos sütőben készre, pirosra sütöm - úgy 40-50 perc kell neki. A mandulás rizzsel tálalom, és száraz fehérbort kínálok hozzá.
Krumplisaláta
Apró szemű krumplit némi sóval felteszel vízbe főni, hajában. Ezalatt szintén kisszemű vöröshagymát megpucolsz, és vékony karikákra vágod, majd befőttesüvegbe töltöd, cukrot, sót raksz rá bőven, majd némi ecetet, és jól összerázod. 1 doboz tejfölt összekeversz 2 doboz joghurttal, sóval, borssal, majonézzel és mustárral ízesíted. Ha szereted, rakhatsz bele szerecsendiót is. Ha a krumpli megfőtt, meghámozod, felkarikázod, a hagymát kiöblíted, lecsöpögteted, majd a krumplival rétegezed. A krumplisorokat kicsit meg is kell sózni. A végén bőségesen meglocsolod az öntettel, és egy éjszakát hagyod pihenni a hűtőben. Lehet a tetejét díszíteni főtt tojással, petrezselyemmel vagy paradicsommal. Nálunk ez szenteste kötelező fogás a sültek mellé, nem maradhat el. A krumpli és a hagyma mennyiségét ne kérdezd, mert szemmértékkel dolgozom nagyon régóta. Egyébként minden attól függ, hogy mennyire hagymásan szeretitek, vagy mennyire tocsogjon az öntetben stb.
VÖRÖSBOROS ASZALT SZILVA
A magozott aszalt szilvát tegyük lábasba, öntsünk rá annyi édes, vagy félédes vörösbort, amennyi ellepi. Szórjunk rá ízlés szerint cukrot, őrölt fahéjat, szegfűszeget, egy csipet gyömbért. (Akár a mézeskalács, vagy forralt bor fűszer is jó.) Tegyünk bele citrom, narancs héjat, és főzzük puhára a szilvákat.
A leve szinte mártás sűrűségű lesz
Sült húsokhoz nagggggggggggggggggyon finom!
Lilahagymás-almalekvár (sülthúshoz, pecsenyékhez)
1kg lila hagyma
1kg alma
60dkg cukor
fehérbors
1kk só
1dl almaecet(én málnaecettel készítettem)
Hagymát felkarikázni sózni +ecet és a cukor Párolni, karamellizálni. Amikor majdnem puha mehet rá a felkarikázott alma +citromlé. Én az alma puhulása után még a fazékban ráturmixoltam egy kicsit. Persze így is rusztikusan darabos maradt.
Forrón üvegekbe, üveg lefordít... ééés pár perc múlva mehet is a kamrába.
megkóstoltam. Valami fenséges.
Furfangos csirkemell
(Az ünnepi asztalnál szinte minden családban helyet foglal egy-két, valamely okból diétázni kényszerülő családtag, számukra különösen kitűnő fogás!)
Hozzávalók:
4 db csirkemellfilé
10 dkg bacon szalonna
5 dkg darált dió
12 szem aszalt szilva
1 dl vörösbor
3-4 dkg vaj, ill. fűszervaj
só.
A csirkemellfilét formásra veregetjük, picit megsózzuk, és megszórjuk darált dióval. A diót letakarjuk vékony réteg bacon szalonnával, majd mindegyikre 3 szem kimagozott, előzetesen vörösborba áztatott aszalt szilvát helyezünk. Ezután a húst összegöngyöljük, gondosan megtűzzük, és a négy "malackát" egy vékonyan kivajazott tűzálló tálba, egymás mellé tesszük. A tetejére néhány kupacka vajat, vagy fűszervajat morzsolunk. A sütőben közepes tűzön, fólia alatt puhára pároljuk, majd a fóliát levéve kicsit még hagyjuk színesre sülni. Tíz perc pihentetés után máris lehet szép ferde szeletekre vágni, és visszatéve a tűzálló tálba, fogyaszthatóra melegíteni.
Pezsgős csirke gombás metélttel (francia)
Hozzávalók:
1,20 kg csirke
10 dkg vaj
15 dkg sárgarépa
1 fej vöröshagyma
3 dl pezsgő
2 dl fehérbor
4 dl tejszín
3 db tojássárgája, só
A körethez:
30 dkg szélesmetélt
5 dkg vaj
20 dkg gomba
3 g törött bors, só.
A megtisztított, megmosott csirkét kívül-belül megsózzuk, és egy vajjal kikent lábasba rakjuk. Hozzáadjuk a karikákra vágott sárgarépát, a négyfelé vágott vöröshagymát, és mérsékelten meleg sütőbe tolva félig megsütjük. Felöntjük a pezsgővel, a fehérborral, majd fedővel letakarjuk, és a sütőbe visszatolva puhára pároljuk. A szárnyast ezután egy másik edénybe átszedjük, és letakarva melegen tartjuk. A sütésből visszamaradt pároló lébe öntjük a tejszín felét, és jól beforraljuk. Ezután a tűzről levesszük, és állandó keverés közben hozzáöntjük a megmaradt tejszínnel elkevert tojássárgákat, majd a mártást finom szűrön átszűrjük. Tálaláskor a csirkét földaraboljuk, és ráöntjük a pezsgős mártást.
A sós vízben kifőzött széles metéltet leszűrjük, lecsöpögtetjük. Serpenyőben vajat hevítünk, hozzáadjuk a vékonyra szeletelt gombát, sóval, törött borssal fűszerezzük, és erős tűzön, gyakori kevergetéssel megpirítjuk. A gombához keverjük a kifőzött széles metéltet, és köretként a csirke mellé tálaljuk.
Almás sajtsaláta
4 személyre
Hozzávalók:
4 nagy alma
20 dkg sajt (vegyesen)
4 dl kefir
1 citrom leve
2 gerezd fokhagyma
őrölt fehérbors
curry
cukor
só.
A sajtokat kockázd fel. Az almát csumázd ki, vágd kis kockákra, s rögtön forgasd bele a citrom levébe (hogy meg ne barnuljon). A kefirbe törd bele a fokhagymát, keverj hozzá kevés curryport, fehérborsot, cukrot és sót, majd forgasd bele a sajtot és a citromos almát.
3-4 személyre
25 dkg dióbél
2 alma
2 dl tejföl
1 csomó újhagyma
1 csokor zellerzöld
1 csokor petrezselyemzöld
olaj
citromlé
fehérbors
cukor
só.
Forralj vizet, s ha az már lobog, dobd bele a diót. Az újraforrástól számított 3 perc múlva vedd le a tűzről, és azonnal szűrd le. A fellazult héját húzd le, majd a dióbelet törd durvára. A hagymát (a szárával együtt) szeleteld vékonyra, az almákat vágd csíkokra, s a zeller- és a petrezselyemzöldet is aprítsd fel. A tejfölbe keverj bele 1-1 evőkanálnyi olajat és citromlét, cukrozd, sózd, szórd meg őrölt fehérborssal, majd keverd bele a diót, a hagymát, az almát és a zöldeket.
Szilveszteri magoskifli
Hozzávalók:
1 kg liszt
20 dkg margarin
4 dkg élesztő
1 egész tojás
1 pohár tejföl vagy 2,5 dl tej
2 teáskanál cukor, só.
Az élesztőt megfuttatjuk a cukrozott langyos tejben. A margarint elmorzsoljuk a lisztben, majd belekeverjük a sót. A margarinos liszt közepébe mélyedést formázunk, beleöntjük a megfuttatott élesztőt, a tejfölt, a tojást, és összegyúrjuk. Egy órai kelesztés után nyújtjuk.
A kb. 5 mm vastag tésztát először 8 cm-es csíkokra, majd ezeket háromszögekre vágjuk. A háromszögeket, egyik oldaluktól indulva, kifli alakúra föltekerjük. Fém sütőlapon fél órán át kelesztjük, a tetejüket egész tojással megkenjük. Ízlés szerint ízesítjük, és díszítjük napraforgómaggal, dióval, szezámmaggal, köménymaggal vagy mákszemekkel. Változatok: föltekerés előtt a kiflicskékbe tehetünk kedvenc sajtunkból egy vékonyabb rudat, olajos halat vagy virslit. Az üres kiflikhez készíthetünk különböző krémeket is. Tejes, májkrémes, padlizsános, tejfölös, túrós változatok között válogathatunk
Hagymás-sörös csirke
Hozzávalók:
2 egész csirkecomb 2 fej hagyma 4-5 gerezd fokhagyma 0.25 l sör só, bors, olaj 1 evőkanál liszt tejszín
Elkészítése: A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, apróra kockázzuk, olajon megpároljuk. Rátesszük a csirkecombokat, felöntjük a sörrel, sózzuk, borsozzuk. Főni hagyjuk. Ha megpuhult a husi, kiszedjük, a hagymás-sörös szószt lisztes tejszínnel habarjuk, majd leturmixoljuk. Rottyanás után a húsokat visszatesszük, és kész is.
Habcsók
Hozzávalók:
4 tojásfehérje
30 dkg porcukor
vaj,liszt
(20 dkg dióbél)
A tojásfehérjékből (a cukor hozzáadásával) verj laza habot, majd az edényt forró vízbe, vagy gőz fölé állítva folytasd a habverést, amíg a hab kissé be nem sűrűsödik. (Annyira kell sűrűnek lennie, hogy jól lehessen formázni.) Egy tepsit (sütőlapot) vékonyan vajazz ki, hints meg liszttel, s arra kiskanállal, vagy nyomózsákkal adagold ki a habot. Végül helyezd előmelegített, de nem túl forró (130 Celsius-fokos) sütőbe, s ott kb. fél óra alatt süsd/szikkaszd keményre a habcsókokat.
Almás káposztás pulykamellfilé
Hozzávalók
30dk pulykamellfilé
só
őrölt bors
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2ek olaj
1kk pirospaprika
25dk savanyúkáposzta
1db alma
2 babérlevél
1kk kömény
A tálaláshoz
petrezselyem
3ek tejföl.
A pulykamellfilét 2 centis darabokra kockázom, majd megsózom, megborsozom, és félreteszem.Apróra vágom a vöröshagymát, és a fokhagymát.1ek olajon átsütöm a húskockákat. Ha megsültek, kiszedem és félreteszem.1ek olajon megpárolom az apróra vágott hagymát, és a fokhagymát, meghintem pirospaprikával, és beleforgatom a savanyúkáposztát. Az almát centis szeletekre vágom, és a babérlevéllel, őrölt köménnyel, az egészet jól összekeverem, visszateszem mérsékelt tűzre és lefedem.A hagymás almás káposzta kb 20 perc alatt puhára párolodik. Ekkor hozzáadom a pulykahúst, és átmelegítem. Tálalás előtt, tejfölt aki szereti, és petrezselymet teszek rá.
Képviselőfánk
22.5 dkg liszt22.5 dkg zsír2, 25 dl víz 6 tojás1 dkg porcukor, csipet só
A vizet a zsírral, sóval, cukorral üstben nyílt lángon felforraljuk majd állandó keverés közben hozzáadjuk a lisztet.
Utána folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a tojásokat és simára keverjük.
Nyomózsákból sütőpapírra halmozunk 6-7 cm-es halmokat.
Forró 220 fokos sütőben megsütjük. Közben nem szabad a sütő ajtaját nyitogatni mert akkor összeesik a tészta.
Sárga krém :
2 zacskó vaniliás pudingport kevés vízzel kikeverni.
8 dl vizet
8 evőkanál cukorral felforralni és hozzáadni a kikevert pudingporhoz. Tűzön jól besűríteni, hogy ne legyen folyékony.
6 tojás fehérjét 10 dkg cukorral keményre verni és hozzáadni habverővel a forró pudinghoz.
Körözöttes sajttekercs
1-2 liter vizet felforralunk, belerakjuk a sajtot, lefedjük, és 30 percig állni hagyjuk. Ezután kivesszük, és gyorsan kinyújtjuk, megtöltjük a körözöttel, feltekerjük, és fóliába csomagoljuk.
Töltött gomba
Hozzávalók: fél kg egyforma gombafejek, 2 májkrém konzerv, másfél zsemle áztatva, 2 tojás, fűszerek: hagyma, fokhagyma, bors, majoránna, só. A májkrém kihagyható, úgy könnyebb íze van, akkor szerintem elég egy tojás is. A gombafejekbe töltjük a tölteléket, bepanírozzuk, megsütjük.
Sajttekercs
30 dkg Trappista sajtot forró vízben áztatunk, majd kinyújtjuk.
Amíg a sajt olvad, gyorsan elkészítjük a köv. tölteléket:
10 dkg vaj, 1 camping sajt, 10 dkg gépsonka, 1 szafaládé és 4 keményre főzött tojás. A gépsonkát, szafaládét, tojást jó apróra felkockázzuk, teszünk bele sót, borsot, mustárt, petrezselyemzöldet.
Ezt a kinyújtott sajtra kenjük, feltekerjük és a hűtőbe tesszük. Ha jól kihűlt, szeletelhetjük.
LINZER
ez jó lesz neked csak a linzer tuladonsága,hogy 1-2 nap után mégpuhább.
Egyszerű az arány: 1 rész porcukor, 2 rész vaj (vagy margarin), 3 rész liszt, tojás sárgája (30 dkg liszthez 1)
Pl.: 20 dkg cukor, 40 dkg vaj, 60 dkg liszt, ehhez a mennyiséghez kell még 2 tojás sárgája.
A lisztet és a porcukrot szitáld át, hogy csomómentes legyen, dolgozd hozzá a vajat, és a végén a tojás sárgáját. Gyorsan dolgozz, hogy a kezed melegétől ne lágyuljon meg a vaj.
Feldolgozásig tartsd hűtőben.
Attól függ, mit akarsz sütni, (a fantáziád szabja a határt) ízesítheted rummal, reszelt citromhéjjal, őrölt fahéjjal, darált dióval, kis kakaóporral, vaníliás cukorral. Lazább lesz a tészta, ha egy csipet sütőport keversz bele.
Néhány variáció:
Ez a tészta az alapja a linzerkoszorúnak:
Szúrj ki 6-8 centis karikákat a fél centi vastagra kinyújtott tésztából, úgy hogy minden másodiknak a közepére egy kisebb (kb. 2 cm-es) kiszúróval egy lukat készítesz. (a leeső darabokat összegyúrva kicsit hűtőben tartva, újra feldolgozhatod) forró sütőben süsd szép sárgára. Ha kész, a teli karikák közepére tegyél valamilyen finom lekvárt, és nyomd rá a lukas karikát, amit először megszórtál vaníliás cukorral kevert porcukorral (egy kis teaszűrő jó hozzá, akkor egyenletesen beteríti).
Ischlerhez diós (vagy mogyorós) tészta kell, szintén karikákban, (természetesen luk nélkül) a két lap között málna, vagy ribizli lekvárral, és amikor kihűlt, olvasztott étcsokival kell bevonni.
Ha 7-8 centis kockákra vágod a kinyújtott vaníliás tésztát, megtöltöd lekvárral, és a sarkától kezdve feltekered, kicsit ívesre hajlítva, felvert tojással megkened, kész az omlós kifli (ha megsütöd forró sütőben)
Ha lepényt sütsz, akkor felezd el a tésztát, úgy nyújtsd ki, az egyiket tedd a tepsi aljába, kicsit megszurkálva félig süsd meg (ez azért kell, hogy a töltelék nedvességétől ne legyen szalonnás).
Pakold rá a tölteléket - dió, mák, - alma, meggy, - túró - stb. - terítsd a tészta másik felét (természetesen kinyújtva) a töltelék tetejére, kend meg egyenletesen felvert tojással, szurkáld meg kicsit (a sütés közben tudjon távozni a gőz, ne repessze szét a tésztát) közepes hőmérsékleten süsd készre.
Bonbon készítés
Nekem van egy alapreceptem, ezt a végtelenségig lehet variálni. 20 dkg csoki kell hozzá, 3 dkg vaj, 2 tojás sárgája, kb. 4 evőkanál tejszín. A csokit apróra vágod/töröd, gőz fölött felolvasztod, aztán még a gőz fölött hozzáadod az egyéb dolgokat, krémesre kevered. Nem szabad túlhevíteni, mert a csoki szétválik. Hűtőben ki kell hűteni a masszát, és golyókat formázni belőle, majd valamiben meghempergetni (kakaópor, porcukor, csokireszelék, darált mandula/dió/mogyoró, ami tetszik). Ugyanígy az ízesítéssel is lehet játszadozni. Nálunk nagy kedvenc a chilis (étcsokiból), a kókuszos-zöldcitromos (fehércsokiból, a tejszínt citromlével helyettesítem), szoktam bele 'csomagolni' mogyorószemet néha, vagy aszalt gyümölcsöt.
Kandiszpálca!
Kicsit utánanéztem és találtam egy céget, Hajdúszoboszlón gyártják ezeket a guszta kandiszpálcákat.( Levédve az évek alatt kikísérletezett receptúrát és eszközöket. )
Találtam viszont leírást róla, miszerint a mérete kb. 7 nap alatt kristályosodik ki. A lényeg, hogy 2 az 1 arányban kell a cukrot és a vizet venni.
4 cup (csésze) cukorhoz, 2 cup víz.
Veszünk egy forralóedényt, majd elkezdjük forralni a vizet. Amikor már majdnem forr beletesszük a cukrot, amíg teljesen letisztul főzzük. Egy hurkapálcárra felkötünk 2 pálcát, egymástől kb 2-3 cm-re ezt belelógatjuk az oldatba és hűvösre tesszük.
A folyamatot addig kell ismételni, míg el nem érjük a kívánt méretet.
(Valami beurott régről, amikor fizikaórán sókristályt növesztettünk)
Színezés gyanánt ételszínezőt, szörpöt használhatunk.
Bőske néni puha mézesét.
20 dkg cukor, 65 dkg liszt, 1 csapott kanál szódabikarbóna, 1 egész margarin 25 dkg-os, 2 egész tojás, 4 evőkanál méz, 4 evőkanál tej, 1 csipet szalakáli, őrölt szegfűszeg és fahéj (én ezt évek óta mézessütemény keverékkel helyettesítem, 2 kávéskanállal teszek bele)
A tojást, a cukrot és a margarint habosra kavarjuk, hozzá adjuk az előre meglangyosított mézet, a lisztbe elvegyítjük a szódabikarbonát és a szalakálit, belekeverjük, és a négy kanál tejet is, jól összekeverjük az egészet. Kis gömböket formálunk a tésztából, (hogy ne ragadjon a tenyerünket egy kis olajjal bekenjük) sűtőlapra tesszük, nem túl közel egymáshoz, mert nőnek. Tetejére fél cikk díót vagy egész héj nélküli mandulát teszünk és 200 fokos sűtöben - figyelve, hogy nehogy megégjen, mert a méztől gyorsan barnul - pár perc alatt megsütjük. Rögtön puha és dobozva rakva sokáig az is marad.
Habszelet / Lajos Mari
6 tojásfehérje
160 g porcukor
1 db 20g vaniliáscukor
80 g vaj olvasztva
160 g liszt
1 citrom reszelt héja
30 g mandula vagy dió vagy mogyoró darálva
A fehérjéket kemény habbá verjük és apródonként mindent belekeverünk, utoljára a lisztet.
Vajazott, lisztezett őzgerincbe simítjuk, előmelegített sütőbe 130-150 fokon 45-50 percig szikkasztjuk. Tűpróba, a teteje megrepedhet. A formába hagyjuk kihülni.
Gyakran sütöm, általában 10- 12 fehérjéből és két formába osztom, egyszerre sütöm, sokáig puha és nagyon finom.
Zserbógolyó:
Hozzávalók:
15 dkg aszalt sárgabarack
15 dkg darált dió
2 ek narancslikőr vagy helyette konyak/rum
1 ek víz
2 ek porcukor
1 ek. baracklekvár
fél tk rumaroma/rum
A csokibevonathoz:
15 dkg ét tortabevonó/étcsoki
1 tk olaj
1. A barackokat meglocsoljuk az alkohollal és a vízzel és állni hagyjuk kb. 1 órán át.
2.Húsdarálóval megdaráljuk az aszalt barackokat, majd hozzáadjuk az összes többi hozzávalót, úgy, hogy gyúrható legyen a massza.
3. A masszából pici golyókat formázunk, majd betesszük a hűtőbe őket, hogy könnyebb legyen a csokiba megforgatni.
4. Olvasztott csokiba mártjuk.
Kókuszhavas házikó:
50 dkg liszt, 2 csapott teáskanál sütőpor, 20 dkg kristálycukor, 20 dkg hideg margarin, 2 dl tejföl, 2 üveg meggybefőtt, 6 dl tejszín, 2 zacskó habfixaló, 4 púpozott evőkanál kókuszreszelék, 1 evőkanál porcukor.
A sütőporral elvegyített lisztet 20 dkg cukorral, margarinnal, tejföllel összedolgozzuk, majd a tésztát 15 egyforma darabra osztjuk és kb. 1 órára hűtőbe tesszük.
Közben a meggybefőttet alaposan lecsöpögtetjük, néhány szemet a díszítéshez elteszünk. Lisztezett deszkán 5 tésztadarabot egymás után 16x20 cm méretű lappá kinyújtjuk. Minden tésztalap hosszanti oldalára 12-12 szem meggyet teszünk,és a lapot innen fogva szorosan feltekerjük. A tekercseket sütőpapírral kibélelt tepsibe egészen szorosan egymás mellé fektetjük. (én margarinozott, lisztezett tepsibe szoktam) és előmelegített sütőben 200 fokon kb. 30 percig sütjük. Közben a megmaradt 10 tésztadarabot a megadott méretre kinyújtjuk, ugyanúgy 12-12 szem meggyel megrakjuk, majd feltekerjük.
A tepsibe a maradék tekercsekből 4,3,2,1 darabot egymás mellé fektetve kisütünk. A tekercseket a sütőből kivéve hűlni hagyjuk.
Közben a tejszínt kemény habbá verjük. Apránként beleszórunk 2 evőkanál cukrot, és hozzáadjuk a habfixalókat. A házikó elkészítéséhez a kihűlt lapokat a legnagyobbal kezdve, nagyság szerint óvatosan egymásra tornyozzuk. (legalul az 5, majd 4-3-2-1). Az egyes rétegek közé tejszínhabot kenünk. A házikót a maradék tejszínhabbal egyenletesen bevonjuk, majd hűtőbe tesszük. Végül kókuszreszelékkel megszórjuk és a házikó tetejét meggysorral díszítjük.
Habcsók
Négy tojás fehérjéből, egy csipet sóból, egy evőkanál ecetből, és irgalmatlanul sok porcukorból - beraktam a gépbe, és addig pakoltam a cukrot és pörgettem vagy 8-10 percig, amíg kőkemény nem lett. (Nem mértem a cukrot, szerintem volt vagy fél kiló, de inkább még több.) Aztán habzsákból kinyomkodtuk sütőpapírra, és 140 fokon szárogattuk.
Majonézes krumplisaláta (Venita módra)
Valaki kérdezte a majonézes krumpli elkészítését. Mi így csináljuk: aprószemű vörös- vagy lilahagymát vékonyra felkarikázok, belerakom egy befőttesüvegbe, cukor, ecet és só megy rá bőven, lezárom, jól összerázom, és hagyom állni. Az aprószemű krumplit hajában megfőzöm, majd megpucolom, vékonyan felkarikázom. A hagymáról leöntöm a levét, ha kell, kicsit ki is öblögetem. A felszeletelt krumplit a hagymával (és pici sóval) rétegezve üvegtálba rakom. Majonézt (általában házi készítésűt) elkeverek ízlés szerint mustárral, sóval, borssal és szerecsendióval, hozzáöntök 2:1 arányban joghurtot és tejfölt, és bőségesen meglocsolom vele a krumplit. Általában előző este elkészítem, hogy az ízek jól összeérjenek, és az öntet biztos leérjen a tál aljára is. A nagymamám a tetejét főtt tojással, paradicsommal és petrezselyemmel szokta kirakni.
-
Péter Szabó Szilvia
Libamáj terrin (pástétom)
Hozzávalók (6 személyre):
0,70 kg libamáj
0,25 l főzőtejszín
0,05 kg zselatin
0,02 kg só
0,005 kg majoránna
0,002 kg őrölt feketebors
0,05 l tokaji bor
0,02 l konyak
0,20 kg lekvár
Elkészítési mód:
A libamájat egy centis kockákra vágjuk, beletesszük egy tálba, majd hozzáadjuk a tejszínt, a zselatint, a fűszereket, a bort és a konyakot. Ezeket összekeverjük, és egy alufóliával kibélelt, olajozott őzgerincformába öntjük. A tetejét egyenletesen elsimítjuk.
Előmelegített sütőben 160 fokon egy órán keresztül sütjük. Majd, amikor kihűlt, a hűtőben kidermesztjük. A formából és az alufóliából kivéve felszeleteljük, végül lekvárral és pirítóssal tálaljuk, gyümölcsökkel díszítjük.
|